"Zâmbetul tău pe pânză l-aş picta, Pe pânza cerului, asemenea Frumoasei arcuiri de curcubeu... Oriunde-aş fi - să-l am, să-l văd mereu." Athos73
duminică, 6 octombrie 2013
Te iubesc!
Te iubesc pentru că mă iubeşti: acesta e un schimb, dar nu e iubire. Te iubesc pentru că te iubesc, şi nimic mai mult; te iubesc numai pentru că te iubesc: aici începe iubirea. Îţi mulţumesc din suflet că te iubesc: acesta e cântecul iubirii. - Liviu Rebreanu -
joi, 22 august 2013
miercuri, 21 august 2013
drumul
Urmează-ţi fericirea şi universul îţi va deschide uşi acolo unde erau doar ziduri !
Joseph Campbell
duminică, 18 august 2013
Curcubeul
„Ce schimbătoare e la munte
Lumina; cât ai scăpăra,
Un curcubeu a-ntins o punte
Din casa mea pân’la a ta.
Şi-un gând, un gând nebun îmi vine!
- Aşa-s poeţii uneori –
Să mă avânt până la tine
Pe puntea asta de culori.
Cu fruntea de lumini brăzdată
Să urc tăriile cereşti
Şi, când nici nu te-aştepţi, deodată
Să-ţi bat cu degetu-n fereşti…
Dar când să urc, frumoasa punte
S-a dărâmat, - ş-acuma norii
Au tras perdeaua cătră munte:
Nebuni sunt, Doamne, visătorii!”
(Dimitrie Anghel- „Curcubeul”)
joi, 15 august 2013
miercuri, 31 iulie 2013
Seara de joi
Seară de joi, seară deasă de suflet,
în care destinele noastre creşteau
ca iarba de primăvară,
în care destinele noastre creşteau
ca iarba de primăvară,
iar eu te iubeam
atît de mult, încît te uitam,
crezînd ca faci parte din mine.
atît de mult, încît te uitam,
crezînd ca faci parte din mine.
Şi numai atunci mă miram
cînd, uneori, surîdeam, şi tu
nu surîdeai,
cînd, uneori, surîdeam, şi tu
nu surîdeai,
cînd jefuiam copacii de frunze,
şi tu
ramîneai lînga ei, mai departe.
şi tu
ramîneai lînga ei, mai departe.
Atunci mi-apărea
că eşti altcineva,
dar numai atît cît poate să fie
altcineva soarele serii —
luna…
că eşti altcineva,
dar numai atît cît poate să fie
altcineva soarele serii —
luna…
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



