"Zâmbetul tău pe pânză l-aş picta, Pe pânza cerului, asemenea Frumoasei arcuiri de curcubeu... Oriunde-aş fi - să-l am, să-l văd mereu." Athos73
sâmbătă, 29 decembrie 2012
cer sarac
În noapte nu mai este lumină
câinii rănile-și ling
mârâie resemnați, apoi tac
niște iele nebune au furat luna plină
de aceea e cerul atat de sarac.
ingerul iernii
Trimite-mi tu un inger sa imi arate drumul
Cand ratacind prin vise voi vrea sa te- ntalnesc
Anina-i si- o steluta de mantia argintie
In noaptea iernii mele sa pot sa te gasesc
joi, 27 decembrie 2012
vis de iarna
Si mi-e dor de o poveste
si mi-o spun la ceas de noapte,
visul sa-mi miroasa a iarna,
a vin fiert si mere coapte.
miercuri, 26 decembrie 2012
Un vis intrun vis
Poti face orice intrun vis,
poti zbura intrun cer interzis,
poti rosti cuvantul nezis,
poti sa faci un pas ce-n realitate nu l-ai fi facut...
poti sa te-ntorci intrun ieri ce usor a trecut.
Un vis intrun vis.
joi, 6 decembrie 2012
ma ninge decembrie
Isi scutura ingeri aripile
sau cerul ne ploua cu stele-nghetate
rasplata pentru atat de mult gri,
sau poate ca pentru un nou inceput
urmele sa ne fie curate.
joi, 16 iunie 2011
eclipsa
cineva mi-a furat luna
si-a lasat doar razlete stele
in noaptea adanca
cine a furat-o nu stiu inca
dar stiu
ca nu mai sunt
nici urlete-a pustiu
nici varcolaci si
nici iele
si-a lasat doar razlete stele
in noaptea adanca
cine a furat-o nu stiu inca
dar stiu
ca nu mai sunt
nici urlete-a pustiu
nici varcolaci si
nici iele
sâmbătă, 4 iunie 2011
sfarsit de an
Trandafiri cataratori si alba iasomie
ganduri din trecut cu
aroma de copilarie.
Serbare de sfarsit de an
cand fii cei avuti aduceau buchete fastuoase
In umilul meu buchet
erau flori de sarac
pentru mine erau insa cele mai frumoase.
ganduri din trecut cu
aroma de copilarie.
Serbare de sfarsit de an
cand fii cei avuti aduceau buchete fastuoase
In umilul meu buchet
erau flori de sarac
pentru mine erau insa cele mai frumoase.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)